Tłumaczenia internetowe Tłumaczenia internetowe
WSZYSTKO CO TRZEBA WIEDZIEĆ O TŁUMACZENIACH INTERNETOWYCH


dodaj ogłoszenie
Tłumaczeniowe pogotowie awaryjne
Amar parkiety

Ankieta
Czy IQ.Link spełnił Twoje oczekiwania?
 


Pytanie: Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie tłumaczeń przysięgłych oraz nauczania języka. Działalność ta wykonywana jest na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Czy w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym wykonywana przeze mnie działalność jest prowadzona w zakresie wolnego zawodu?.

Odpowiedź (z roku 2004) 2004

Nie. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ilekroć w ustawie mowa jest o wolnym zawodzie rozumie się przez to pozarolniczą działalność gospodarczą: - wykonywaną osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli - działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej. Tym samym, skoro usługi świadczone są na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, świadczenie tych usług nie jest uważane za wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Odpowiedź (z roku 2005) 2005
Odpowiedź (z roku 2008) ss 

Czasami pracę tłumacza można można uznać za działalności pozwalającą na zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów. Należy zapoznać z wyjaśnieniem opublikowanym w dd ponieważ wątpliwości powstają w przypadku tłumaczy, których praca ma niejako charakter wtórny w stosunku do tłumaczonego tekstu.


Nasze firmowe IQ.Linki, umieszczone na tej stronie służą do ilustracji przykładów podanych w danym artykule. Data ostatniej akualizacji: wrzesień 2011 r.
W przypadku stwierdzenia niezgodności z podanymi faktami prosimy o nadesłanie sprostowania pod adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, Ĺźeby go zobaczyć. lub wniesienie swoich komentarzy na stronach naszego FORUM

Copyright 2009-2011 ? IQ-arius Translatoryczny. Tłumaczenia internetowe. Wszystkie teksty wyrażają opinie ich autorów.
scroll back to top
 
Usługi VoIP


Copyright © IQ-aurius. Created by New Media Creation Group