Tłumaczenia internetowe Tłumaczenia internetowe
WSZYSTKO CO TRZEBA WIEDZIEĆ O TŁUMACZENIACH INTERNETOWYCH


dodaj ogłoszenie
Tłumaczeniowe pogotowie awaryjne
Amar parkiety

Ankieta
Czy IQ.Link spełnił Twoje oczekiwania?
 


Jeden z poradników Google przydatny dla tłumaczy amatorów, oraz dla tych, dla których tłumaczenie internetowe czy tłumaczenie online jest najbardziej ekonomiczną formą rozwiązania ich problemów międzyjęzykowych. Pierwowzór tego artykułu znajduje się na blogu IQ-LINK

========================================================================

Niejeden z nas pewnie nie wyobraża sobie już życia bez Internetu. Także Internet może być równie pomocy w pracy tłumacza, co stosy słowników, literatura fachowa i konsultacje ze specjalistami. Przeczytajcie, co każdy tłumacz powinien wiedzieć o efektywnym korzystaniu z Internetu.
Po pierwsze ? słowniki dwujęzyczne

Zawsze, gdy musimy sprawdzić słówko, którego nie znamy, pomocny jest słownik. Jednak czy lepiej korzystać ze słowników internetowych, czy tradycyjnych ? książkowych? Oczywiście oba rodzaje mają swoich zwolenników i przeciwników. Gdy potrzebujemy sprawdzić dane słowo natychmiast, a akurat mamy połączenie z siecią, warto skorzystać ze słownika on-line. Jeśli chodzi o słowniki polsko-angielskie i angielsko-polskie, szczególnie polecamy trzy największe:
Pamiętajmy, aby nie poprzestawać na przeczytaniu wyłącznie pierwszego znaczenia danego słowa. Warto również zwrócić uwagę na użycie wyrazu w zdaniu oraz na kontekst ? czy jest to np. słownictwo medyczne, czy może informatyczne. W przypadku rzeczowników należy zwrócić również uwagę, czy są to czasowniki policzalne [oznaczenie: C], czy może niepoliczalne [U], a przy czasownikach ? czy jest to czasownik regularny czy może nieregularny oraz jakie są jego formy przeszłe. Jeśli słówko jest dla nas nowe, można też sprawdzić wymowę (zapis fonetyczny lub nawet nagranie).
Po drugie ? słowniki jednojęzyczne
Wbrew pozorom słowniki angielsko-angielskie są również bardzo przydatne w pracy tłumacza. Co zrobić, jeśli mamy do czynienia z nowym, niezdefiniowanym lub nawet nieistniejącym jeszcze słowem w języku polskim i nie mamy pojęcia, co może oznaczać termin oryginału? Albo kiedy po prostu chcemy dowiedzieć się, co dane słowo dokładnie oznacza? Wtedy warto zajrzeć do słownika jednojęzycznego, w którym podana jest definicja w języku angielskim oraz przykład użycia.
Największe słowniki angielsko-angielskie to m.in.:
Po trzecie ? Google
Gdy 11 lat temu twórcy Google zakładali swoją firmę, nie przypuszczali zapewne, że tak bardzo zrewolucjonizuje ona rynek internetowy. W języku angielskim, który jest bardzo elastyczny i otwarty na nowe trendy (i na nazywanie ich) powstał nawet odpowiedni czasownik to google something (out) oznaczający ?wyszukać coś w Google?. Czasownik ten został oficjalnie dodany do Oxford English Dicitonary. W języku polskim mamy dzięki temu czasownik ?googlować/guglować?, a także ?zguglować?, ?wyguglować? i ?guglowanie? (nieznane jeszcze polskiej wersji MS Worda 2007). Oto kilka zastosowań:
- Google może pomóc nam podczas szukania konkretnego kontekstu ? np. gdy nie wiemy, czy dane słowo dotyczy literatury, czy terminologii muzycznej.
- W wyszukiwarce tej znajdziemy również przykładowe użycie konkretnych słów. Pamiętajmy jednak, że najbardziej zaufanymi źródłami są duże witryny prasowe i telewizyjne; nie opierajmy się zbytnio na przykładowych zdaniach umieszczonych na blogach i forach.
- Gdy w wyszukiwarce wpiszemy define: bank uzyskamy definicję słowa bank.
- Gdy interesuje nas wyrażenie wyłącznie w jednym języku, np. George W. Bush, ale tylko na stronach angielskich, powinniśmy skorzystać z opcji Szukanie zaawansowane, a następnie wybrać okienku ?Pokaż strony w języku? wybrać odpowiedni język. Możemy wybrać również strony wyłącznie z jednego kraju.
Po czwarte ? Wikipedia
Oprócz powszechnego zastosowania tej wielkiej, edytowanej na bieżąco encyklopedii internetowej, istnieje również inne zastosowanie, bardzo przydatne dla tłumacza. W polskiej edycji Wikipedii odnajdźmy np. wyrażenie ?Wojna Secesyjna?. Jak wydarzenie to może brzmieć w języku angielskim? Jeśli nie znamy historii Stanów Zjednoczonych po angielsku, możemy przypuszczać, że secesja to po prostu secession. Jednak z pomocą przychodzą nam hiperlinki w inny językach ? oczywiście również w języku angielskim. I oto ukazuje się o wiele obszerniejszy artykuł zatytułowany ?American Civil War?. Hiperlinki w Wikipedii w różnych językach pomogą nam szczególnie podczas szukania odpowiednika nazw historycznych, tytułów obrazów, nazwisk (np. Szekspir), nazw geograficznych, a także nazw instytucji międzynarodowych (np. Komisja Europejska czy Rada Europejska).
To cztery najważniejsze sposoby znalezienia istotnych informacji w Internecie. Czy znacie jeszcze inne zastosowania narzędzi internetowych w pracy tłumacza?
Źródło: Google

Linki, które pokazujemy na tej stronie służą do ilustracji przykładów podanych w danym artykule. Ważne są aktualne na czas tej publikacji. (kwiecień 2010). Jeżeli macie inne zdanie lub widzicie błędy merytoryczne udajcie się na stronę FORUM i podzielcie się swoimi uwagami

Copyright 2009 - 2010 ? Tłumaczenia Internetowe. IQ-arius Translatoryczny. Wszystkie teksty wyrażają opinie ich autorów.

scroll back to top
 
Usługi VoIP


Copyright © IQ-aurius. Created by New Media Creation Group